Kazanması ayrı zor, kazandıktan sonrası okuyup mezun olması daha zor olan bölüm. Hem teorik hem de pratik dersler sebebiyle oldukça yoğun bir tempoya sahip. Sevilmeden yapılacak iş değil. Diş hekimliği için en önemli şeylerden biri de sabırdır. El yeteneğiniz olsa bile düzenli, sabırlı olmadıktan sonra ne yazık ki hiçbir işe yaramıyor. Zamanla tüm zorluklara alışıyorsunuz. Pes etmemek gerek.
Sınırlı bir alanda çalışacaksınız ve ufacık bir yanlış muhteşem(!) hatalara yol açabiliyor. Soğukkanlı, kararlı, pratik olmanız gerekiyor. Preklinikte gün sonu teslime yetişme stresi varken iş hayatında da bu stres devam ediyor. Ne de olsa karşınızdaki hasta bilinci yerinde ve gözleri üzerinizde. Daha sırada bekleyen hastalar da mevcut. Tüm bu mükemmeliyetçi işlerin yanında zaman kontrolü de mühim. Bu ve daha nice olaya hazır olmak adına 5 yıllık bir eğitimde teorik, preklinik ve klinik süreçlerinden geçiyoruz.
Bir de bunlar yetmezmiş gibi son yıllarda artan öğrenci kontenjan sayısı ilerleyen yıllarda iş bulmayı daha da zorlaştıracak gibi görünüyor. 5 yıldan sonra direkt meslek sahibi olunmasına karşın uzmanlığın önemi gittikçe artıyor. (bkz:Dus)
Diş hekimliği mesleki olarak en mükemmel meslek olabilir. Bütün mesleklerin bir grafiği çizilse ve değerlendirme kriterleri çalışma şartları, kazanılan para, hayat standartını yükseltme gibi şeylerden oluşsa diş hekimliği ilk sıraya oturabilir. Ancak Türkiye’miz bu güzelim mesleğin tüm güzelliğini öldürüyor. Saolsun dakika başı açılan fakültelerden kalifiye olmayan mezun ordusu sayesinde “ne iş olsa yaparım abi” kafasında diş hekimleri çıktığı için hem piyasa düşüyor hem de kaliteli elemanın 5-6 ya başlayacağı giriş maaşı 2-3 e düşüyor. Okurken zaten protez gibi allahın belası bir dert başımızda varken birde mezun olduktan sonra bu dertlerle uğraşıyoruz. Velhasıl güzel meslektir ancak avrupa şartlarında güzeldir.
Her türlü sorununa rağmen, ülkemizde okuyarak, bilek hakkıyla gelinebilecek en iyi 2-3 meslekten biri, umarım ilerde sorunları da çözülür
Severek seçtiğim mutlu mutlu mezun olduğum
Daha rahat işler var ya aslında ne gerek vardı zor olanı seçtik dediğim her şeye rağmen canım mesleğim
Mesleğimiz çok değil 5 yıl sonra binlerce işsiz mezun olacağını öngermenin çok zor olmadığı