fakültemizin altın kuralı olan "alttan en fazla bir teorik ders alabilme ve alttan alınan bir teorik dersin sadece bir sene alttan alınabilmesi" kuralı yüzünden başıma gelmiş olan olaydır. öncelikle bu durumu kimsenin yaşamamasını temenni ediyor ve belki birilerine yardımım dokunur diye entry'me devam ediyorum.

diş hekimliği fakültesinde yaz okulu genelde 1. sınıfta (belki 2. sınıfta) yapılabilecek olan eylemdir. çünkü 1. sınıfta fizik, organik kimya, davranış bilimleri gibi diğer fakültelerin de alabileceği dersler çoktur. genelde diş hekimliği fakülteleri yaz okulu açmadığı için fen fakültesi, eğitim fakültesi gibi fakültelerin yaz okulları takip edilmelidir. (mühendislik fakültesinden değil de fen fakültesinden almanızı öneririm zorluk açısından.) bizim bütünleme dönemimizde genelde diğer fakültelerin yaz okulları çoktan başlamış olduğu için büyük sorunlar yaşanmaktadır. bütünlemeden kaldığınızı öğrendiğinizde yaz okulu henüz başlamamış olan 3-5 üniversite kalmaktadır. belgelerle, git-gellerle uğraştıktan sonra bir üniversite ayarlayabilirseniz şanslısınız.

ben ilk gittiğimde derslere aktif bir şekilde katılım gösterdim (eğitim fakültesi veya fen fakültesinden organik kimya veya fizik alırsanız lise bilginizi üzerine bir tık ekleyip rahat bir şekilde geçebilirsiniz.). hocaya gerçekten çabaladığımı gösterdikten sonra da fakültemizin altın kuralı yüzünden sınıfta kalma ihtimalim olduğunu vb anlattım. hocalar da bu kuralların zalimliğinden olsa gerek bana acıdılar herhalde ve belgelerin çıkması süreci vb konularda yardımcı olmaya çalıştılar sağolsunlar.

derslerden değil de kendi fakülteme güvenmediğim için çok yıpratıcı bir süreç oldu. "o üniversite kabul olmaz, illa diş hekimliği fakültesine bağlı yaz okulu olmak zorunda, ay yok yok diğer fakültelerin yaz okulları da kabul görüyormuş" diye diye resmen bin takla attırıp üzerine bir de o her şeyin belirsiz olduğu dönemde azarladılar. belgelerin teslim tarihi bir gün önceden söylediler, apar topar yollara düşürdüler. her saniyesi ayrı bir macera oldu yani. ayrıca garantici olmak adına her belgeden üç beş tane isteyin. 4. sınıfa geçeceğim ama hala o 1. sınıf belgelerini saklamaktayım. mezun ederken sıkıntı çıkarmasın sevgili öğrenci işlerimiz diye...