Henüz çömez olduğumdan fikrimin olmadığı bir konudur, nasıl gelişilir? neler yapılabilir?
Stajlar başladıktan sonra kafada şekillenen konudur. En başta herkesin uzmanlık düşündüğü süreçte kiminin klinik açması kimininse ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanır. Aceleye gerek yok; ilginiz, beceriniz doğrultusunda karar verilir.
Şu an öğrencilerin yüzde 90ında gördüğüm kadarıyla herkes Dus ile kafayı bozmuş durumda. Yapmayın arkadaşlar. Gencecik beyninize yazık. Birşeyler öğrenip biryerlere gelmenin tek yolu uzmanlık değil. Bunun doktorası var, staff olarak çalışıp yavas yavas kendini geliştirmesi var. Bir çok yolu var. Mezun olup her bolume dair yetersiz bilgi ile direkt uzmanlıga baslamak bir hekimin kendine yapabileceği en büyük kötülük bence. Benim doktorayı seçmemin büyük bir nedeni, bir yandan doktora yapıp bir yandan nöbet vs stafflık yapmaktı. Çok şey de kattı.

Özetle demem odur ki, önce biraz çalışıp kendini görmek ve ilgi alanlarını tanımak çok önemli. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelir.
Kendi kendimin de sıkça boğuştuğu bir konudur. Acaba dusa mı çalışılmalı, klinisyenliğe mi başlanmalı, devlet ataması mı beklenmeli yoksa bir böbreğimizi kara borsada satıp muayenehane açma işine mi girilmelidir?
Karar vermek oldukça zordur.
Dusa hazırlanmış biri olarak ihtimaller üzerinden burada değerlendirerek sizlerde bir fikir oluşturabilirim belki. Öncelikle devlet ataması piyango tarzında olduğu için ciddiye alınacak bir durum değil onu direkt eledim. Özel sektörde maaşlı çalışan olarak devam etmek genel olarak çevremden duyduğum ve benim de gördüğüm kadarıyla düşük primlere yoğun çalışma saatleri dayatılmakta. Ayrıca klinik sahiplerinin de aç gözlü olup söylenen yüzeyi daha da düşürmeye çalıştıkları bir gerçek. Eğer özel sektörden devam etme isteği varsa mutlaka 4. Sınıfta dışarıda kliniklerde nöbet tutma işine girmeniz gerekli. Bir kaç yıl bu şekilde çalışıp sonrasında kendi kliniğinizi açabilirsiniz.
Dus ve doktora kıyasına gelirsek öncelikle illa İstanbul veya ankarada yüksek puanlı bir bölüm istiyorum diyorsanız ales ve yökdilden yüksek puan alıp doktoraya girmek daha kolay görünüyor. Ayrıca doktora için belli süre maddi durumu idare etmek gerekiyor. Maaş alınmıyor doktorada. Tabi 6 yıl civarı sürmesi de ayrı bir dezavantaj. Belli süreden sonra iş yükü azalıyor ve özel kliniklerde çalışarak para kazanılıyor doktorada.
Dusa gelirsek eğer yaklaşık bir yıllık güzel çalışmayla kazanılacağını düşünerek bu yola girmiştim. Bu sene olan sınav açıklanmadı hala ama iyi bir net yaptım diye görünüyor şimdilik:). Uzmanlığın avantajı uzmanlık yaparken maaş almak ve süresi doktoraya göre daha kısa olması. Başkasının kliniğinde 2 3 yıl benzer paraya çalışıp haftasonu tatili bile olmadan yaşamaktansa bir yıl dusa çalışıp ayrıca uzman ünvanı almak bana daha cazip geldiği için bu yola başvurdum. Daha farklı bilgi almak isteyen olursa onları da mesaj yoluyla söyleyebilirim. Yeterince uzattım olayı benden bu kadar:)
Devlet ataması malesef düşük bir ihtimal ve şans. Dus ise yoğun bir çaba gerektiyor ve kontenjan sayıları düşük. Dus düşünüldüğünde bir b planının olması gerekiyor. Doktora da ise maaş alınmadan çalışılıyor. Doktorayı bitirdikten sonra devlette uzman diş hekimi maaşı alarak çalışılamıyor. Adsm de uzman değil diş hekimi oluyor statünüz. Sadece doktora yaptığınız alanda çalışmak biraz başhekime bağlı olarak değişiyor. Özel sektör de ise umarım aradığınızı bulursunuz. Çalışma saatleri, kazanılan para bulunduğunuz yere göre değişir. Mesleğimizin gidişatı konusunda umutsuzum. Ama bunun değişebileceğini ve çalışma şartlarının iyileşebileceğini de düşünüyorum.
Kariyerimi göremiyorum hocam kör oldum. Geçen asistanlarımızdan birisi diş hekimliği öldü arkadaşlar kendimize ek iş bulun demişti.Birisi ciddiye alıp ne yapalım abi dedi.Pastacılık...