Sosyokültürel çevrenin az gelişmiş olduğu bölgelerde görülür. Hasta kapıyı açar, gelir oturur ve ağzından o sihirli kelimeler dökülür “ hoceaam benim dişim çekilcek” başlarda dersin ki yahu bu dişini kanalla kurtarırız. Ama ardından o bomba soru gelir “kaça yapıyoğnuz ganalı hoceaaam” ve sen derin bi nefes alıp verirken çekime göre 4-5 kat daha fazla bir fiyat söylersin. Hasta küfür yemiş gibi bakar ve “yok hoceam çekelim gitsin” der.
Bunun bide şeyi var... Hastaya "şikayetiniz nedir?" diye sorarsın. "şuraya gittim şurda dolgu dediler, burda çekelim dediler, başka yerde kanal tedavisi dediler. Bence dolgu yapın hocam" der.. Ben 10 dakika dinlerim ve sonunda "şikayetinizi halen öğrenemedim" derim. Hekim olan, hekim olmayan.. Herkes kafasını karıştırıyor hastaların. Sabırla dinleyip, en son yine şikayetini sormak, sıfırdan muayeneye ikna etmek lazım.
Örnekler çoktur "dolgu nasıl olmaz hocam ya olur benim dişime dolgu, hem daha ucuz ben kanal yaptırmam" veya "ne antibiyotiği iltaap yoh." veya "implantı kaça çakıyonuz?" gibi gibi şeyler de çok duydum. Bunun Bi de tam zıttı "şikayetiniz nedir?" diye sorunca "doktor olan sensin sen söyle" diyeni de denk geldi birkaç kez bana. Manyak çok. Özellikle cahillikten beslenen insanların olduğu yerlerde daha da çok. Yapacak bir şey yok maalesef.
Sinir damarlarını kestircem
İltihap var ilaç yazdırmaya geldim
Hepsini çektirip damak bağlatcam
Vs vs bitmez .s
Hocam ben kolay uyuşmuyorum, benim dişlerimin kökleri sıkı kolayca çekilmez, sadece dolguyu geri yapıştıracaksınız, diş ipi kullanınca dişlerin araları açılıyormuş o yüzden kullanmıyorum, diştaşı temizlendikten sonra daha çok oluyormuş daha birçok şey var.
Eline aerotoru verip siz daha iyi biliyorsunuz siz devam edin lütfen dediğim hasta tipidir
bunun bir değişik versiyonu koyulan endikasyonu beğenmeyen hastadır. örneğin kanal tedavisi yapılan dişe “sağlam dişimi oydunuz!!” veya çekimi düşünülen ümitsiz dişe “bu dişi kurtarabilirdiniz, implant yaptırayım diye çektiniz!!” türleri vardır. toplumdaki “diş hekimleri parayı götürüyo yeaa” algısından dolayı yapılan işlemleri gereksiz bulurlar.
Annem valla annem
:röntgen çekilmesi gerek
:bu diş çekilecek
:protezlerin yenilenme vakti geldi
Bu tarz hasta çoktur ama ortodontide gördüğüm bir tanesi son levelleri aşmıştı, tellerin lastiklerin nereye koyulacağını hocaya öğretmekle birlikte diş diziminin son halini de kendisi yapmış. Lastiklerden birinin yerini değiştirmiş ve kanin görünümünün istediği gibi olmasını sağlamış prof dr brain f cker. (bkz:BF)