hasta barajları yüzünden ortaya çıkan hadisedir. iki veya daha fazla stajyerin kapışmasını izlersiniz. staj gruplarındaki insanların neden kan davalı gibi birbirinden tiksindiğini bu şekilde açıklayabiliriz. her diş hekimi fakültede en azından bir kere böyle bir şey yaşamıştır. protez, endo, perio, cerrahi gibi bölümlerde ciddi sıkıntılara yol açar.

ayrıca bugün başıma gelen hadise; kovid döneminde kabin sistemiyle çalıştığımız için kabin sayısı ünit sayısından hayli az. kabinde çalışmak da şart. endodonti stajı son haftası ve hasta sayılarımız eşit. fakat o da ne? bir kabin öğleden sonra boş. bu yazılan hastayı kim alacak? işte her şey böyle başladı. hırs, kin, rekabet eşliğinde koşa koşa okula gidildi. hastanın filmine bakıldı ve zarlar atıldı. düşeş alan hastayı alır! (ve evet ben aldım) acaba hastalar kendileri için bu kadar savaş verdiğimizi bilse kendilerini özel ve değerli hissetmezler miydi? (veya onları sadece sayı olarak gördüğümüzü düşünebilirlerdi)

bu savaşın şöyle bir versiyonunu da duymuştum; bölümlü protez hastasının iki öğrenciye de dişlerimi sana yaptırıcam diye söz vermiş. (biri protez stajından önce cerrahi stajındayken hastanın tüm ağız bakımını yaptırıyor onu protez stajı için hazırlıyor fakat hasta da ikisine de söz vermiş sana gelicem diye) protez hocalarının en güzeli, en süperi bu tartışmayı duyuyor ve gençler yapmayın hastayı biriniz alın ben size diğer hocanızdan bir hasta vericem söz, diyerek tartışmayı kapatıyor. (bkz:fakültelerin en sevilen hocaları)

işin özeti özellikle protez gibi bölümlerde tehlikeli sonuçlara yol açabilecek hadisedir. dozunda bırakmaya çalışmak lazım. hasta kapma savaşı yüzünden staj gruplarındaki insanlar birbirlerini hiç sevmez, araları da hiç düzelmez. herkes kendini ve arkadaşını kollar, şanslı olan kazanır.
insanların gerçek yüzünü ortaya çıkaran eylemdir doğrusu her staj grubunda her öğrenci kendi sırası kadar baskalarının sırasını da önemsemelidir
herkes aynı riski alıp okula öğrenmeye geliyor kimsenin kimseden kasıtlı olarak uyanıklık yapıp daha çok hasta alması kabul edilemez.
Fakültemizin yetkili ve de değerli hocalarının belirlediği ulaşılması imkansız barajlar sonucu istemeden içinde bulunduğumuz arkadaşlarımızı kırdığımız çoğu zaman kırıldığımız yarış.
Valla benim devam eden stajımda hasta kapma yarışından ziyade rekora koşmak isteyen hırs küpleri bir de onların bu hallerine çanak tutan asistanlar oldukça elimize ne hasta düşüyo ne de başka bir şey en son barajının bitmesine 5 kanal kala olan insan evladı yalvararak asistan hastası(molar) aldı,bir köşede hasta gelmesini bekleyemedim bu olaydan sonra.Asistanı çağırıp endomotorla hallettirip onu da alacak kadar hırs var elemanda.Asistanlar da başka bir boyut niye verdiniz olabilir ben napcam gelen hastayı alırsın hasta yok bitirdin zaten tebrikler.Keşke yarış olsa lan safi asistanlar yiyo hakkımızı çatır çutur zaten.Yazımın 1 haftasını daha parsellediniz cidden tebrik ediyorum allah kahretsin hepinizi
Hocalar sagolsun cok kalabalik staj gruplarina o kadar hasta dusmiceklerini bildikleri halde barajlari yuksek tutup ogrencileri buna yoneltiyolar.
Staj gruplarinin birbirine cuzzamli gibi davranip nefret etme nedeni budur.donemler kalabaliktir unit sayisi azdir gelip giden hasta sayisi azdir uyumlu hasta sayisi hele odeme yapmayi kabul eden hasta sayisi ise sifirdir.
Sozluden muaf olmak isteyen ya da belesten hasta bulmak isteyen kurnaz öğrencilerin one atilip zaten sahiplenmis hastalara ya işte o iyi yapamaz gel ben yapayim ben hızlı yaparim diyip zaten sahiplenilmis hastayi bi baska ogrenciden calmasi sonucu kizilca kiyamet kopar gruplar ogrenciler birbirine girer hocalar da bize sikayetle gelmeyin ilk kim kaparsa hasta onundur der sizi başından salar.
Donem sonuna doğru herkes iyice yuzsuzlesir takmamaya baslarlar protez katindan inen hastayi cerrahiue götürüp sirayla cekim yaptirip islemini bitirip protez grubunda sahiplenilmis hastayi calarlar sahip ciksaydin derler.
Ya da endo pedo gibi stajlarda muaf olmak isteyen öğrenciler digerlerinin ruhu duymadan numaralarini alip hastayi ayarlarlar vs
Cok oluyo boyle seyler ayik olmak lazim kimse gozunuzun yasina bakmaz valla
Ne demisler ayni staj grubuna dusmeyene dek insanlari tanimazsin bi bakarsin iyi masum duran kisiler saman altindan su yürütmüş protokole işlememis gelen hastalari millete soylemeden almis bitirmis staji bitirmis hatta muag olmus.is isten geçtikten sonra kavga dövüş ne anlami varrr ayik olun ayık
Protez stajına hasta bulamıyorum noooolur taktik verin ben bu hastayı nerden bulabilirim gerçekten tükendim bu bölümde staj bitirememe korkusu sınıfta mı kalıcam endişesi her şey üst üste geldi lütfen yardımcı olun