Vaktiyle bir protez dersinde muşambamı unuttuğumu sanmıştım. O gün de tam şansıma muşamba kontrolü vardı. Muşambasi olmayan yarım gün yok sayılacak!!!
Hay şansıma tüküreyim diyerek bekledim asistanı. Gelir gelmez yakama bakıp eksiyi çaktı.
Sonra aklıma birden sırt çantamın arka gözüne bakmadigim geldi. Hemencecik çantayı açıp baktığımda iki gözümün çiçeği muşambam oradaydı. Yaman asistan abimiz de arka masada muşambasi olmayanları giyotin görevlisi Fransız burjuva askeri edasıyla biçiyordu. Hemmencecik yanına gittim:
-Abi şey... Bana eksi verdin ama muşambam sırt çantamdaymış. Orada olduğunu unutmuşum.
Asistan abi birden gürledi:
-Nereden bileyim ben senin muşamban olduğunu.
Hemen arkamdaki masa arkadaşlarımı gösterdim:
-Arkadaşlarıma sorabilirsin abi. Onlar çantamdan aldığımı gördüler.
-Nereden bileyim onların sana yardım ve yataklık yapmayacağını!!!
Asistan abimiz ısrarla büyük oyuna gelmeyeceğini,derin dişe pabuç bırakmayacağını,eeeeeeyyy dalancılar diyerek benim eksiyi artıya çevirmeyeceğini bakışlarıyla dikte ediyordu. Son bir kez daha şansımı deneyip "gerçekten yalan söylemiyorum abi. Cidden unutmuşum çantamda olduğunu. Normalde oraya koymazdım." Dedim. Asistan abi gözlerini kapattı bir süre. Eminim ki o an yökatlasa göre yaptığım tercih listeme çeşitli sövgüler yağdırmıştır. Ancak inadım kendisinin inadı karşısında muzaffer oldu ki masadaki listeye döndü ve adımın yanındaki eksiyi artıya çevirdi.
Sakalımın çok da uzun olmadığını düşünerek protez prekliniğine gitmemle başlayan olay. Bir güzel kovuldum paşa paşa berberde ustura tıraşımı olup geri döndüm .
malum dersin prekliniğinde asistanın yanına gidip soru sorduğumda ‘e bunu daha az önce anlattık,dinlemedin mi?’diye cevap verip ‘kaçırmışım,o aşamayı tekrar anlatabilir misiniz?’diye karşılık verdiğimde vay efendim niye dinlemiyorsunuz,kaç kere anlatmamız lazım,anlatmıyorum git arkadaşlarından bak diyerek ben bu bölümü niye yazdım,burada ne işim var gibi soruların kafamda belirmesine neden olan olay.Yerime geçip oturduğumda başka bir asistan ablanın yanıma gelip tatlı tatlı anlatıp ‘sen takma kafana senlik bir olay yok’şeklinde teselli etmişliği vardır.
Ben 4. Sınıf cerrahi stajında yemiştim.Boyum ortalamanın altındadır ve cerrahi asistanları maşallah her biri basketçi olacakmışçasına uzundu.Ameliyathanede asistedeyken boyun neden bu kadar kısa diye azar işitmiştim.Sonuç olarak 5. Sınıfa geçtiğimde ameliyathaneye kısalar için takoz alındığını öğrendim
4. sınıf endodonti stajındayım, bir asistan abimizi o sırada hasta olmadığı için asiste ediyorum ve o da rubberdam kullanımını vs gösteriyor. dolum yaptıktan sonra kompozitle dolgusunu yapmamı rica etti. yaptım. yan ünitteki başka bir asistan abimiz de çıkmamıza 5 dakika kala tekrar aynı şeyi yapmamı emretti(!) normalde kendileri isteğe bağlı yapıyorlar ya da restoratif bölümünde hasta yaptırıyor. ben de yapamayacağımı söyledim. vay efendim ben mi bunu söyleyen başladı bana saydırmaya sen bundan sonra görürsün, benden endikasyon istersin ha, asla bir şey sorma bana vs demeye, kliniğe geleli birkaç ay olmuş bu ego nedir arkadaş.
Perio stajda asistanı elimi kaldırarak çağırdığım için ben garson değilim diyip atar yapması.Hiç zahmet etmesin ben hastayı kaldırır ona götürür ağzını açtırırım.
Bu azar değil ama bizim ablaya açtığım kaviteyi götürdüm göstermeye büyük bir hevesle (çok uğraşmıştım çünkü) sonra gösterdim dediki; ablacım çok güzel olmuş hiç bir keskin kenar kalmamış tırtıklı andırkatlı yüzey kalmamış ama dedi ben tabi seviyorum 90 üstü garanti diye düşündüm ama değişinden sonra yüzüm düştü neymiş 0,5 mm distanden 0,5 mm mesialden 0,5mm oklüzal tabandan alırsam olucakmış diyip 70 vermişti anlamıyorum abi sizin gözünde bizde olmayan sanal bir metre mi var çıldırıcam nası yani dedim o da benden dahamı iyi biliyorsun ben binlerce kavite açtım demişti tam çıldırmalık ya