Ortodonti kelimesi, Yunanca'da düzgün anlamına gelen “ortho” ve diş anlamındaki “odons” kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.
Ortodonti anabilim dalı, dişlerin, alveol kemik üzerinde doğru şekilde yerleşmesi ve yüz deformitelerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır.
Halkın bu mesleği icra edenlerin yaşadığı zorlukları, en azından eğitim sürecini görmeyip yürüyen ATM olarak gördüğü meslek
Çoğu diş hekimliği öğrencisinin nedir ne değildir demeden "liseli kafasıyla" en yüksek puanda olduğu için istediği bölüm
İstisnasız tüm dhf lerinde stajlarda hiçbir şey öğretilmez ama çok para kazandırdığı için tüm dhf öğrencilerinin tamamen bu duygusal sebebten dolayı istediği bölümdür, bölüme giren doktoralılar mobbingin Nirvana’sını yaşarlar, dusla girenler ise bi süre sonra sahte adlarla farklı şehirlerde çantaya çıkar. Temel motivasyon her zaman paradır. Uzmanlığa derece ile girdikleri için kendilerini diş hekimleri arasında üstün zannederler ama uzman olup bir kaç yıl çalıştıktan sonra hekimliği unuturlar, bir çoğu dolgu bile yapamaz hale gelir. Ama bunu da kendi lehlerine çevirmeye çalışıp “orto harici bişey yapmıyorum canım” diyip hastayı size paslarlar.
neden herkes bu uzmanlık alanının sadece puanı ve maaşı yüksek diye istendiği kanaatine varmış, merak ediyorum. şahsen benim diş hekimleri ile olan en yakın diyaloğum ortodontik tedavi sürecimde oldu. çalışma ortamları çok hoşuma gitmişti. ağrı gibi sebeplerden ziyade daha estetik veya fonksiyona yönelik sebeplerden başvurulduğu için gelen hastaların genel tavırları da hoştu (acile gelen hasta ile göz doktoruna giden hasta arasındaki fark gibi denebilir). tedaviler uzun sürse de çok güzel sonuçlar alınıyor. çapraşıklık, çene geriliği/ ileri olması, gömülü dişlerin sürdürülmesi, çene darlıkları, dudak damak yarıkları vb bir sürü tedaviyi barındırır.

mutlaka öyle düşünenler vardır ama insanlar sırf puanı yüksek diye ortodonti hedefler düşüncesini mantıklı bulmuyorum. çünkü bölüme göre değil de bölümün puanına göre hedef koyan bir insanın düşük puanlı bir hedefinin olması daha mantıklı gibi bence :)
kesinlikle meslek hayatınızda sizi en çok yoracak ama en çok kazandıracak olan bilim dalıdır.