Bence dördüncü sınıf. Stajların yeni başladığı, hastalarla ilk defa hekim olarak iletişim kurulduğu ve bunların üstüne teorik derslerin yükünün olduğu sene.
bence net 3. sınıf. yeni alan dersleriyle başta her alan bi yabancı gelir. bir yandan prekliniğe diş topla, bir yandan sürekli preklinikte rezillik çek, bir yandan da sürekli teorik ders yükü. iki haftalık sınav döneminde 17-18 sınava giriyorduk insafsızlar. sınava girmekten ders çalışmaya vakit kalmıyordu.
4. sınıf da zor ancak artık öğrenilenlerle elde tutulur bir şey yapmak, hastayı tedavi etmiş olmanın verdiği tatminlik bence olayı hafifletiyor.
her anlamda 4.sınıftır. yepyeni şeylerle yüzleşilir çok çok yoğun bir tempoya girilir hem devam eden tüm dersleri dinlemeniz çalışmanız gerekir hem stajı yürütmemiz gerekir(=maddi anlamda da iyi bütçe planlaması gerekir) hem de yepyeni klinik ortamı ve hoca tavırlarına alışmanız gerekir bu esnada gelecek kaygısıyla daha çok yüzleşirsiniz dus gerçeğine yaklaşırsınız kısaca yetişmeniz gereken onlarca şey bölünmeniz gereken parçalar vardır. sadece ben değil sorduğum birkaç dhf mezunu da hayatının en zor senesinin 4.sınıf olduğunu söylemektedir. Çünkü bu yıl mesleği ilerde icre edip edemeyecğeinizi, meslekten beklentilerinizi daha iyi fark ettiğiniz yıldır. Bir şeyler yolunda gitmezse başaramayacağınızı düşünebilrisiniz. Hem fiiziksel hem mental hem de ekonomik olarak güçlü olmanız gerekir.5te alışmışlıktan kaynaklı nispeten bi boşvermişlik rahatlama gelir. 3ün teoriği zordur ama 3te bu kadar çok şeyle aynı anda baş etmeniz gerekmez
Bana göre net olarak 2. Sınıf tabii bu Üniversiteden üniversiteye göre değişebilecek bir olay
2. sınıfın yarısı ve 3. sınıfın tamamı uzaktan eğitime gelen birisi olarak 4. sınıf diyorum. özellikle pandemi dönemini göz önünde bulundurursak neredeyse hiç pratik eğitim almadan 4. sınıfın o yoğun temposuna girecek olmak ürkütüyor.

2. sınıfta her gün 8-5 okul olur. 3. sınıfta bütün dersler cidden (uzaktan eğitimde bile fark edilecek düzeyde) ağırlaşır. 4. sınıfta stajların başlaması ise başlı başına bir korku benim için :')