Mezun olduğunda klinisyen olmak isteyen ve kendini seminer kurslarla geliştirmek isteyen bir dönem 4 öğrencisiyim . Fakültede alınan pratik eğitimlerini yetersiz buluyorum . Boş kalan zamanlarımda bir klinikte asistan olarak çalışmak sizce mantıklı mı ?
Her fakültenin hastane yoğunluğu değişebiliyor. Eğer yetersiz görüyorsanız gözlem yapmanız vaka çeşitliliği görmek ve tedavi aşamalarını anlamak açısından işinize yarayabilir.

Fakülte eğitiminde hastanelerde sistemin nasıl işlediğini görüyoruz fakat özel kliniklerde durum bundan tabii daha farklıdır. Örneğin fakültede bulunmayan, bozuk olan, bize kullandırılmayan bir sürü alet ve malzeme var. O yüzden genel işleyişi öğrenmek açısından gözlem yapmak faydalı olacaktır. Fakat hekimlerin sizi kendi hastasına dokunduracağını düşünmüyorum. Sonuçta bizim mesleğimiz yapa yapa öğrenilen bir meslek o yüzden bu gözlem süreci pratik olarak eğitiminizi ne kadar etkiler bilemiyorum.

Bizim fakültemizde 4. Sınıf çok yoğun geçen bir sınıf, eminim sizde de öyledir. Klinik gözlem için 5. Sınıf daha işlevsel ve daha az yorucu olur.
Fakültede ( ve konuştuğum kadarıyla diğer fakültelerde de ) endikasyon , malzeme ve vaka yetersizliğiyle çok fazla karşılaşıyorum . Dediğiniz gibi 4. Sınıf çok yoğun ve seneye gozlem için birkac kliniğe başvurdum , umarım olumlu sonuçlar alırım ve fakülteden mezun olurken mesleki tatminlik duygum biraz daha yüksek bir şekilde mezun olur , piyasa hekimlerinden ayrılırım