4. sınıfa geçtim. İlk stajım cerrahi. 4 gün sonra başlıyor (böyle deyince korktum bak). Yaz boyunca teorik olarak hazırlandım fakat hala heyecanlıyım. Staj 1 ay sürecek ve bu başlık altında birinci elden tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım ki benden sonrakiler yararlansın. Benden başka cerrahi stajı hakkında staja yeni başlayacak olanlar için önemli ve faydalı tecrübelerini paylaşmak isteyenler olursa ilgiyle bu başlığın altında takip edeceğim, teşekkürler şimdiden.
Cerrahi stajın benim en yorulduğum,mesleki anlamda en tatmin olduğum ve en sevdiğim stajdı.Bir kere stajın derdinin günlük olması güzel diş çek hastayı yolla.Günde en az 9 10 hasta bakması güzel.Ayrıca bir yandan teorik olarak eve gelince çalışmak ve teorik anlamda iyi çalışınca geçebilme ihtimalinin yüksek olması ayrıca güzel.Son olarak diş çekerken kırılabilir anesteziniz tutmaya bilir hastanız laf edebilir hastanız sistemiği bol bir hasta olabilir.hiç çekinmenize gerek yok siz stajersiniz çok hayati hata yapmadığınız sürece başınıza bir şey gelmez.tavsiye olarak hastalar bazen senkopa girebilir hemen alkol koklatın geri gelir.Ünitten kalkınca başı dönebilir yavaşca kaldırın hastayı ve hasta aç ise bur meyve suyu içtikten sonra anestezinizi yapın.
Mandibular yaparken kemik teması almaya özen gösterin ve indirekt direkt tekniklerini öğrenin.Üst çenede palatinalde anestezi yaparken enjektörün ucunu tutarsanız iyi olur bazen patlıyor çünkü.Çocuklarda anesteziden önce lidokain sıkarsanız da iyi olur.Ayrıca kök kırarsanız önce kendiniz çıkarmaya çalışın eğer çok uğraşıp çıkaramazsanız asistanınızı çağırabilirsiniz.
Ayın 13ünden bu yana iki hafta olmuş entry yok :D hortlattım o zaman burayı. Lokalden başladık ilk gün yorucu btw. Aspire ve ekarte ediyoruz. çok aktif bir meşguliyetimiz olduğu söylenemez aslında ama pandemi dolayısıyla birçok şeyi gözlemleyemediğimiz için yabancıyız. yarın 2. staj günümüz ve sözlü var. tatsız. biraz çalışsam iyi olur.
Diş hekimliği eğitiminin en zevkli, hekim adaylarına en çok donanım kazandıran stajıdır.