İsmini ilk söylediğinizde "özel mi?" tepkisine yol açsa da bir devlet üniversitesidir. Aynı zamanda içerisinde eğitim görmekte olan tüm öğrenciler için kanayan bir yaradır...
Bu sözlüğe üye olma sebebim de bu kanamakta olan yarayı tercih dönemindeki heyecanlı minikler için biraz da olsa anlatmayı kendime görev bilmemdir.
İlk olarak üniversitenin resmi olarak 2013 yılında kurulduğunu, 2016 yılında da ilk öğrencilerini aldığını söylemek isterim. Çünkü birazdan anlatacağım sorunları ne ilk öğrencilerini alana kadar geçen 3 yıllık sürede ne de bugüne kadar geçen 8 senede halledebilmiş değiller. Uzunca bir sürede halledilebilecegini zannetmiyorum...
Üniversitenin kendisine ait ne bir yerleşkesi ne de bir diş hastanesi maalesef ki yok. Etlik batı kampüsünde teorik dersler, Bilkent kampüsünde tıp fakültesiyle ortak alınan bazı pratik dersler, Ovacık yerleşkesinde de fantom laboratuvarı dersleri alınıyor. Tabiki çeşitlilik bununla da sınırlı değil... Staj için de Tepebasi ve Beştepe'deki hastanelerle afiliasyon yapılmış.
Yani eğer kendinizi Evliya Çelebi'nin reenkarne hali olarak hayal ediyorsanız buyrun gelin tabiki. Tüm Ankara'yı 5 sene boyunca ağlayarak dolaşabilirsiniz. Ama devamında gelecek olan asla bitmeyen belirsizlik haline de hazır olmanız gerekir.
Belki ilk kurulduğu yıllarda bir nebze de kabul edilebilir bir şey olsa da bu, aradan geçen zaman insana siz bu 8 yılda bu çocuklara bir hastane yapamadınız da ne yaptınız diye sorduruyor. Ya da madem uygun alt yapınız yoktu ankara'ya beşinci bir diş hekimliği fakültesi açmaya neden bu kadar zorladınız? Üniversite sınavına çalışıp belli derecelere giren, büyük umutları olan bu çocuklara yazık değil mi yani?
tabiki içerisinde çok kıymetli hocalarımız var, gerçekten bu işe gönül vermiş bir şeyler öğretebilmek için elinden geleni yapan. Onları tenzih ediyorum tüm bu karmaşadan ve keşmekeşten.
Ama onların da üzerinde bir güç var tabiki... O güç değişmeden de ne bu üniversitede yeterli seviyede bir klinik eğitim verilebilir ne de süreklilik haline gelen bu sorunlar halledilir.
Benim söyleyeceklerim bu kadardır.
Her şeyin üstündeki güce de bu entryim ulaşırsa bilsin ki o bunları okuduğunda ben çok uzaklarda olacağım.
Umarım kendisi de fakülte sınırlarından daha uzakta olur...