n. alveolaris inferiorun innervasyonunun bloke edilmesini amaç edinen anestezi tekniği. başarısızlık oranlarıyla bilinir. fakültede öğrencilerin öğrenirken birbirini denek olarak kullandıran tekniktir ayrıca. direkt ve indirekt yöntemleri bulunmaktadır.
*eğer çalışılan alan bukkal mukoza ile diş etini içine alan yani molar bölgede yapılan cerrahi işlem olursa infiltrasyon anestezisiyle desteklenir.
Öğrenciyken kemik teması alamadığımız halde yapmaya devam ettiğimiz, başarısızlık oranının %10’larda olduğu bir anestezidir.Hastaların anatomik şekillerine göre değişiklik göstermekle birlikte, hastanın referans noktalarını iyi almak gerekir, parotise yazık olmasın dikkat edelim
Yanlış yere ilerletildiginde hastadan gözüm kasiniyo yüzün uyuşuyor gibi tepkileri duyabileceğiniz anestezi yöntemi . Korkmayın ki hasta da korkmasın geçici olduğunu söyleyin. Kimse telas yapmasın efendim .
Mandibulanın ramus bölgesini baş parmak ile ekarte edip 8 numaranın distooklüzalinden yaklaşık 1 cm distal 1 cm oklüzaline kaşı çaprazdaki kaninden hizalanarak kemik teması alacak şekilde ilerleyip 3 mm kadar geri çekip aynı taraf kanine doğru enjektörün arkasını hizalayıp 1-1.5cm ilerleyip tekrar karşı kanine hizalayıp kemik teması alana kadar ilerleyip anesteziyi yavaşça depo etmeye başlarsanız genellikle başarısızlık yaşamayacağınız yöntemdir. Bukkal siniri de bloke etmeyi unutmayalım =)
Birazcık klinik

Gençler mandibular anestezide iğneyi 1,5-2 cm den daha fazla posterior ve inferiora yönlendirirseniz facial paraliz yapma ihtimaliniz yüksektir. Tecrübeyle sabittir. Facial paraliz durumuyla özel kliniklerinizde karşılaşırsanız öncelikle korkmayın, hasta gözünü kapatamayacaktır, hastanın göz kapaklarını kendiniz kapatın ve üstünü bir gazlı bezle kapatın. Gözünün kurumasını önleyecektir. Sakın o şekilde göndermeyin. Hastayı kliniğinizde bekletmeniz faydanıza olacaktır. 2-3 saat içinde facial paraliz durumu düzelecektir. Kendinizden emin olun siz korkarsanız hasta daha çok korkar. Sevgiler
Hastanın referans noktalarını belirledikten sonra, Kulzer Citoject marka mandibular karpül tabancası ile keyifli ve güvenli hale gelen anestezi çeşiti. Adı güzel.